راهنمای کار با فلزیاب

felezyabland مقالات فلزیاب , , , , , , , , , ,

راهنمای کار با فلزیاب | نحوه کار با آشکار فلزی

آشکارسازهای فلزی با ارسال یک میدان الکترومغناطیسی از کویل جستجو به زمین کار می کنند. هر اشیاء فلزی (اهداف) در میدان الکترومغناطیسی انرژی می گیرند و میدان الکترومغناطیسی خود را دوباره ارسال می کنند. کوئیل جستجوگر آشکارساز زمینه ارسال مجدد را دریافت می کند و با ایجاد یک پاسخ هدف، کاربر را هشدار می دهد. آشکارسازهای فلزی ماینلب قادرند بین انواع مختلف هدف مورد تبعیض قرار گیرند و می توانند تنظیم شوند که اهداف ناخواسته را نادیده بگیرند.

باتری :

باتری قدرت را به آشکارساز فراهم می کند.

جعبه کنترل :

جعبه کنترل حاوی الکترونیک آشکارساز است. این جایی است که سیگنال انتقال تولید می شود و سیگنال دریافت پردازش می شود و به یک پاسخ هدف تبدیل می شود.

کویل جستجو :

کوئیل جستجوگر آشکارساز میدان الکترومغناطیسی را به زمین منتقل می کند و میدان الکترومغناطیسی بازگشت از یک هدف را دریافت می کند.

فیلد انتقال الکترومغناطیسی :

میدان الکترومغناطیسی انتقال انرژی هدف قرار می دهد تا بتوان آنها را شناسایی کرد.

هدف :

هدف هر جسم فلزی است که توسط یک آشکارساز فلزی شناسایی می شود. در این مثال، هدف شناسایی، گنج است که هدف (پذیرفته) خوب است.

هدف ناخواسته :

اهداف ناخواسته به طور کلی آهسته (به یک آهنربا جذب می شوند) مانند پیچ، اما همچنین ممکن است غیر آهنی، مانند توپ های بطری باشد. اگر آشکارساز فلز برای اهداف ناخواسته رد شود، پاسخ هدف برای این اهداف تولید نخواهد شد.

دریافت میدان الکترومغناطیسی :

میدان الکترومغناطیسی دریافت شده از اهداف نیرو گرفته شده است و توسط کویل جستجو دریافت می شود.

پاسخ هدف :

هنگامی که یک هدف خوب (پذیرفته شده) شناسایی می شود، آشکارساز فلزی یک پاسخ شنیداری مانند یک بوق یا تغییر در لحظه ایجاد می کند. بسیاری از آشکارسازهای Minelab همچنین نمایش بصری اطلاعات هدف را ارائه می دهند.

در حالی که آشکارسازهای فلزی به طور کلی از لحاظ عمق واکنش بسیار کارآمد هستند، ممکن است یک آشکارساز فلز عمیق برای مناطقی با رسوبات بسیار عمیق و یا سابقه زیستی بلند استفاده شود.

راهنمای کار با فلزیاب

مفاهیم کلیدی تشخیص فلز :

فرکانس

فرکانس یک فلزیاب یکی از ویژگی های اصلی است که تعیین می کند که اهداف چگونه می توانند تشخیص دهند. به طور کلی، یک آشکارساز تک فرکانس که به فرکانس بالا انتقال می یابد، به اهداف کوچک حساس تر است و یک آشکارساز فرکانس یکنواخت که در فرکانس های پایین انتقال می یابد عمق بیشتری را در اهداف بزرگ به ارمغان می آورد. تکنولوژی تک فرکانسی Minelab VLF و VFLEX است. انقلابیون Minelab فناوری های BBS، FBS و MPS فرکانس های چندگانه را انتقال می دهند و به همین علت به طور همزمان به اهداف کوچک و عمیق حساس هستند.

بالانس زمین

تعادل زمین یک تنظیم متغیر است که عمق تشخیص در زمین مینرالیزه را افزایش می دهد. این زمین ممکن است حاوی نمک هایی مانند شن و ماسه مرطوب یا ذرات ریز آهن مانند زمین قرمز باشد. این مواد معدنی به یک میدان انتقال دهنده ی آشکارساز پاسخ مشابهی می دهند. با توجه به حجم بسیار بالاتری از زمین در مقایسه با یک هدف دفن شده، اثر کانی سازی به آسانی می تواند اهداف کوچک را مسدود کند. برای اصلاح این تنظیم Ground Balance سیگنال های زمین پاسخ دهنده را حذف می کند، بنابراین شما به وضوح سیگنال های هدف را می شنوید و توسط سر و صدای زمین پریشان نمی شوید.

سه نوع اصلی از توازن زمین وجود دارد:

  •  Manual Balance Balance : تنظیم دستی بالانس زمین، به طوری که حداقل مقدار سیگنال زمین شنیده می شود.
  •  Automatic Ground Balance : آشکارساز به طور خودکار به بهترین شکل دستگاه را تنظیم می کند. این سریع، ساده و دقیق تر از تنظیم دستی Ground Balance است.
  •  Tracking Ground Balance : آشکارساز به طور مداوم در زمان تشخیص باانس را انجام می دهد. این تضمین می کند که تنظیمات بالانس زمین همیشه درست است.

آشکارسازهای Minelab از تکنولوژی های پیشرفته برای استفاده از قابلیت های عالی تعادل زمین استفاده می کنند که نمی توانند با سایر آشکارسازها هماهنگ باشند.

تبعیض

تبعیض قابلیت شناسایی فلزی برای شناسایی اهداف دفن شده براساس خواص هدایت کننده و یا فرمی است. با دقت شناسایی یک هدف دفن شده، می توانید تصمیم بگیرید که آن را حفاری کنید یا آن را به عنوان آشغال مورد بررسی قرار دهید و جستجو کنید. آشکارسازهای Minelab شماره های شناسایی هدف (Target ID) و یا Target Tones را برای نشان دادن نوع هدف که شناسایی شده است، تولید می کند.

چهار نوع اصلی تبعیض در فلزیاب های ماینلب وجود دارد:

  •  تبعیض متغیر : ساده ترین نوع تبعیض که از یک دکمه کنترل برای تنظیم سطح تبعیض استفاده می کند.
  • Iron Mask / Iron Reject : اغلب با آشکارسازهای حفاری طلا برای نادیده گرفتن آشغال آهن استفاده می شود.
  • تبعیض زیاد : اجازه می دهد تا انواع خاص هدف را پذیرفته یا رد کنیم.
  • Smartfind : پیشرفته ترین شکل تبعیض. شناسه های هدف بر اساس خواص سیاه و رسانایی بر روی صفحه نمایش دو بعدی (۲D) طراحی شده اند. بخش های فردی و یا مناطق بزرگتر از صفحه نمایش می تواند سایه دار باشد تا اهداف ناخواسته را رد کند.

عوامل عمیق تشخیص

شایعترین پرسش در مورد آشکارسازهای فلزی این است که “آنها عمیق هستند؟” پاسخ ساده “به اندازه قطر لوپ عمیق است”. بنابراین آشکارسازهای با حلقه های بزرگتر عمیق تر تشخیص خواهند داد. با این حال، عمق تشخیص نیز بستگی به تکنولوژی تشخیص و بسیاری از عوامل محیطی دارد. پاسخ پیچیده تر معمولا با “این بستگی دارد …” عمق که یک آشکارساز فلزی می تواند یک هدف را شناسایی کند، بستگی به تعدادی از عوامل دارد:

مواد معدنی زمین

یک هدف در زمین کم کربناته می تواند عمیق تر از یک هدف در زمین بسیار کانالیزه شود. سطح کانی سازی خاک تاثیر قابل توجهی در عمق تشخیص دارد.

راهنمای کار با فلزیاب

اندازه هدف

اهداف بزرگ می تواند عمیق تر از اهداف کوچک شناسایی شود.

راهنمای کار با فلزیاب

شکل هدف

اشکال دایره ای مانند سکه ها و حلقه ها می تواند عمیق تر از اشکال نازک مانند میخ شناسایی شود.

راهنمای کار با فلزیاب

جهت گیری هدف

یک سکه افقی (به عنوان مثال، مسطح) می تواند عمیق تر از یک سکه عمودی (به عنوان مثال در لبه) تشخیص داده شود.

راهنمای کار با فلزیاب

مواد هدف

فلزات رسانایی بالا (مانند نقره) می توانند عمیق تر از فلزات رسانایی کم (مانند سرب) شناسایی شوند.

راهنمای کار با فلزیاب

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با آموزش گام به گام کار با فلزیاب و تست عمق زنی فلزیاب های IKPV در نمایندگی فلزیاب شیراز با شماره ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل نمایید.

خرید لوازم جانبی فلزیاب ( کویل، لوپ، دسته، پنل و … )، ارتقاء و بروزرسانی دستگاه های فلزیاب درکمپانی فلزیاب IKPV ایران

اجاره فلزیاب ، تعمیر فلزیاب

شاید دوست داشته باشید:

کتراک نحوه باز کردن پلمپ ساروج

کتراک خرد کردن سنگ های بسیار عظیم کار دشواری بوده و نیاز به ابزارآلات بسیار قدرتمند یا موارد منفجره دارد که این خود خطرات بسیار شدیدی را در پی خواهد داشت. جالب است بدانید میتوان از یک ماده ساده بنام کتراک در خرد کردن سنگ، سخره، ساروج، پلمپ و … استفاده کرد که هیچ گونه […]

نمایندگی فلزیاب در ایران

نمایندگی فلزیاب در ایران شرکت های بسیار عظیم فلزیابی نظیر Fisher، Garrett، Cobra، Xp و … سالهاست که در عرصه ساخت و تولید دستگاه های ردیاب و زمین شناسی فعالیت داشته اند و با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا توانسته اند پیشرفت های بسیاری در این عرصه باستان شناسی و فلزیابی داشته باشند. […]

آیا وجود جی پی اس در فلزیاب حقیقت دارد ؟

جی پی اس در فلزیاب  GPS بعنوان دستگاهی جهت تعیین موقعیت جغرافیایی مورد استفاده قرار میگیرد که برای کار با آن به نیرروی برق نیاز است، نیرروی برق لازم میتواند از باطری های لیتیومی یا باطری ماشین یا … تغذیه گردد. از جی پی اس در برخی از دستگاه های زمین شناسی و ژئوفیزیک مانند […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

همین حالا تماس بگیرید